W jaki sposób rozliczać PIT w sieci?

Posted on 21/06/2018 9:38pm

Koniec lutego to czas, kiedy podatnicy otrzymują dokumenty niezbędne do wypełnienia PIT-u. Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów na składanie deklaracji podatkowej jest rozliczenie w sieci. Nie musimy mieć podpisu elektronicznego, zatem z takiej sposobności może skorzystać każdy zainteresowany. Jakim sposobem należy to zrobić?

podatki
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Oczywiście powinniśmy wiedzieć, że mamy dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest interaktywny formularz, który zdobędziemy na witrynie Urzędu Skarbowego, drugą natomiast jest specjalny program, który należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze. Aplikacja działa pod każdym systemem i umożliwia natychmiastowe przesłanie dokumentów, z tej racji nie będziemy musieli iść do Urzędu Skarbowego. Nim zaczniemy wypełniać wniosek pit online 2014 (rozliczenia przez internet), będą nam jeszcze potrzebne dokumenty - m.in. dowód osobisty oraz druk PIT. Powinniśmy się też upewnić czy mamy program Adobe Acrobat Reader i – jeżeli decydujemy się na e-deklarację dostępną na witrynie – wtyczkę Flash Player. Jeśli nie, zainstalowanie tych dodatków nie powinno sprawić żadnych trudności, bowiem jest proste i szybkie.
Dokumenty
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
O czym trzeba pamiętać uzupełniając PIT przez internet? Tak samo jak w przypadku wypełniania papierowych dokumentów, musimy wpisać właściwą datę. Pamiętajmy, iż rozliczamy ubiegły rok, zatem nie wpisujmy aktualnego. Po drugie, należy dokładnie wprowadzić wszystkie kwoty, by program mógł obliczyć przysługujący podatek. Nie musimy obawiać się pomyłek, które moglibyśmy zrobić samodzielnie – wykonywanie rachunków pozostawiamy komputerowi. Oprócz tego 1 % podatku możemy ofiarować konkretnej fundacji. Jeżeli posiadamy ulubioną instytucję, po prostu podajemy jej numer KRS. Co poza tym? Niewątpliwie nie musimy pamiętać o elektronicznym podpisaniu się. Zwykle bez podpisu formularz nie jest ważny – tu nie musimy się martwić, że coś wykonamy niepoprawnie, ponieważ zawsze otrzymujemy potwierdzenie właściwego wykonania operacji i wiele formularzy można wysłać i bez podpisu.
Na koniec trzeba tylko wysłać formularz, rzecz jasna drogą elektroniczną . Potwierdzenie w formie nr referencyjnego jest poświadczeniem złożenia PIT-u, zaś urzędowe poświadczenie odbioru odbieramy dopiero po jego zweryfikowaniu. Warto jest je wydrukować, albowiem może być przydatne w przyszłości.

Tags: program, dokumenty, podatek, pit online 2014