W jaki sposób bezpiecznie magazynować dane w chmurze?

Posted on 29/08/2018 2:10pm

Dzisiaj coraz częściej mówi się o utrwalaniu danych w chmurze a także o różnych niebezpieczeństwach z tym połączonych. Powinno więc ustrzec się przypuszczalnych zagrożeń i dowiedzieć się jakim sposobem bez uszczerbku i bez żadnego niebezpieczeństwa przechowywać dane w chmurze.

wirtualny serwer
Author: Atomic Taco
Source: http://www.flickr.com
Nim jednak przejdziemy do wyjaśnienia tej kwestii warto wcześniej przybliżyć sobie trochę pojęcie zapisywania danych w chmurze.

Obecnie niemało osób coraz częściej rejestruje informacje nie na dyskach w swoim komputerze, ale na serwisach zewnętrznych, inaczej w chmurach. Tak więc dane w chmurze to nic innego jak dane magazynowane i wykorzystywane w Internecie, do jakich dostęp wolno uzyskać właśnie przez Sieć. Jest to rozwiązanie niesłychanie wygodne, ponieważ do chmury możemy mieć dostęp z każdego komputera, tabletu czy innego urządzenia, jakie łączy się z Netem. (danymi w chmurze).Możemy wyróżnić dwa typy chmur - prywatne i publiczne. Chmury prywatne są oddane dla jakiejś konkretnej grupy osób, przykładowo dla pracowników firm albo przedsiębiorstw. Chmury publiczne to natomiast infrastruktura, którą dana firma może proponować wielu uczestnikom równocześnie.

W chmurze zdołamy teraz zachowywać faktycznie wiele danych, takich jak maile, pliki tekstowe, istotne dokumenty lub zdjęcia. Jednak niebezpieczeństwem zdoła być to, że tak właściwie nie wiemy kto ma dojście do naszych własnych plików i nie mamy stuprocentowej gwarancji tajności danych. Umieszczając rozliczne osobiste rzeczy w chmurze poniekąd tracimy do nich dostęp, częściowo też są one upowszechniane różnorodnym osobom.

Linux Server Menagement
Author: Linux Screenshots
Source: http://www.flickr.com
Wskutek tego warto pamiętać o tym, żeby nie wszystkie znaczące dla nas pliki bądź zdjęcia umieszczać w chmurze. W wypadku poniektórych rzeczy niewątpliwie lepiej będzie pozostawić je na dysku naszego komputera. Poza tym decydując się na dane w chmurze warto szczegółowo przeczytać regulamin, który definiuje korzystanie z tej usługi i zwrócić uwagę w szczególności na dane dotyczące zachowania poufności.

Tags: tablet, dane