Trójwymiarowa rewolucja - główne atuty skanu oraz wydruku 3D

Posted on 02/02/2018 10:21am

Drukarki i skanery 3D są zapoczątkowaniem rewolucji, która dała sposobność zmaterializowania dowolnego kształtu zaprojektowanego wcześniej na komputerze albo stworzenie trójwymiarowego obiektu w oparciu o zeskanowany element. Nad techniką pracowano już w latach 80-tych, potem zaczęto z niej korzystać w wojsku i branży projektowej, z kolei wkrótce może zastąpić zwykłą drukarkę w każdym domu. Jakie plusy ma wydruk i skanowanie 3D?
Rozpocznijmy od pierwszego rozwiązania, a więc wydruku 3D. Po pierwsze, pozwala on na nowe możliwości, również zwykłym użytkownikom, którzy mogą we własnym domu tworzyć najbardziej skomplikowane w swej formie przedmioty. Po drugie wydruk 3D może zaoferować drukowanie z dokładnością do 0,014 mm, a wszystko zależy od zastosowanej technologii, dzięki której drukowany obiekt tworzony jest warstwa po warstwie z odpowiednich tworzyw. Bezapelacyjnym atutem jest sposobność jego wykorzystania w medycynie. Nowe implanty zębowe, spersonalizowane plomby, kości, rekonstrukcje twarzy – to już nie science fiction, ale prawdziwe życie. Nie można też zapomnieć o lekkim ażurowym gipsie zrobionym tą techniką, jaki jest nie tylko lżejszy niż tradycyjny, lecz i bardziej efektywny w swoim działaniu. Przykładów jest dużo, trzeba stale dążyć na przód, bowiem dobro pacjenta bezustannie musi stać na pierwszym miejscu.Ponadto tego rodzaju wydruk ma znaczące zastosowanie w wytwarzaniu prototypów. Firma, nim wypuści dany produkt na rynek, może zrobić próbne obiekty, skontrolować czy wszystko działa jak należy, by wybrać ten najlepszy. Jeśli zaś chodzi o skanowanie 3D, ma ono równie szerokie zastosowanie w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym oraz wielu innych. Pozwala na przeniesienie kształtu trójwymiarowego przedmiotu do komputera i zrobienie jego wersji cyfrowej, co – nie da się ukryć – zdecydowanie przyspiesza proces projektowania. Nawet nadzwyczaj skomplikowane formy nie zrobią żadnego problemu, bowiem obiekt skanowany jest z olbrzymią precyzją.

Warto jest iść z duchem czasu i używać nowych technologii, szczególnie, jeżeli mają służyć większemu dobru. Najważniejszy jest rozwój oraz doskonalenie technologii, by każdy w sytuacji takiej konieczności miał okazję wykorzystać jego możliwości.

Tags: rozwój, implanty, firma, produkt, artykuł, obiekt, fantastyka