Smaczniej, zdrowiej i taniej! Czy pieczenie chleba w domku się opłaca?

Posted on 28/07/2017 1:00pm

Typowy Polak skonsumował w ubiegłym roku 52 kilogramy chleba. Tak przynajmniej wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa oraz Gospodarki Żywieniowej. To aż o 27,3 kg mniej aniżeli w 2014 roku! Z jakiej przyczyny spożywamy coraz mniej pieczywa? Eksperci doszukują się rozmaitych powodów – bo jest za drogi, poniektórzy mniemają, że tuczy oraz na nieszczęście, obniża się jego jakość.


Uzbrojony w tą informację wpadłem na pomysł ośmielenia Was do wypiekania pieczywa domowych warunkach. Po pierwsze sprawdzę, czy pieczenia pieczywa w domku się opłaca?


kosze na odpady
Author: Daniel Lobo
Source: http://www.flickr.com


Pieczenie chleba w domowych warunkach z całą pewnością ma swoje atuty. Zaufajcie mi, jak już woń rozejdzie się po domu po czym spróbujecie kromki z chrupiącą skórą – inny chleb nie będzie Wam tak smakować. Podzielę się z Wami mym przetestowanym przepisem na bochenek razowy - częściami do wypiekaczy do chleba (częściami do wypiekaczy do chleba). Rzecz jasna zdołacie śmiało upiec wypiek innego typu, jednak mi akurat ten wariant w najwyższym stopniu smakuje. Przygotujcie automat do wypieku pieczywa. Współcześnie są one ogólnodostępne tak samo jak części do wypiekaczy do chleba. Wpierw musimy wykonać zakwas. W tymże celu w słoju lub misce mieszamy pół szklanki żytniej mąki razowej oraz 100 ml ciepłej wody. Wyjdzie nam gęstość śmietany. Naczynie przykrywamy, ale niezbyt szczelnie, by powietrze docierało i odstawiamy w ciepłe miejsce na 4 dni. Codziennie dodajemy do zakwasu 3 łyżki mąki po czym mieszamy.
W ostatnim dniu na zakwasie pojawiają się pęcherzyki powietrza – to znak, że jest skończony.


Nie martwmy się o części do robota, w sklepach osiągalne są już nawet części do sterylizatorów butelek - częściach do sterylizatorów butelek (częściach do sterylizatorów butelek).

Tags: dom, części, domu, specjaliści