Rozwój w technice w pomiarach, czyli co dzisiaj można znaleźć w sprzedaży

Posted on 06/02/2019 7:29am

Niewątpliwy postęp w technice doprowadził do tego, że dzisiaj trafić można na naprawdę najróżniejsze gadżety. Jednocześnie nie wszystkie z nich to smartfony, za sprawą których z pomocą telefonu możemy też robić fotografie, słuchać muzyki czy sprawdzać pocztę elektroniczną. Wiele z nich ułatwia nam po prostu normalne funkcjonowanie. Wśród tych, które znalazły zastosowanie w określonych miejscach pracy, znajduje się waga elektroniczna o siłomierz.

waga
Author: Marcel Oosterwijk
Source: http://www.flickr.com
Waga elektroniczna to gadżet, który najczęściej spotkać możemy w sklepach oferujących artykuły spożywcze. To właśnie na niej sprzedawca waży warzywa, ciasta, wędliny, mięso czy sery. Mówiąc krotko, wszystko to, co znajduje się w sprzedaży. Coraz częściej na wagę elektroniczną decydują się także panie domu, które uwielbiają własnoręcznie piec ciasta. Z jej pomocą można bowiem błyskawicznie i prosto zważyć wszystkie potrzebne składniki. Jeszcze jakiś czas temu tworzone były tylko wagi elektroniczne do działania potrzebujące prądu. Wagę należało po prostu podłączyć do gniazdka.Aktualnie zakupić można również te modele, które do nieprzerwanej pracy potrzebują baterii. Wagi elektroniczne znajdujące się w sklepach mają z kolei wbudowane akumulatory, które umożliwiają nie przerywanie pracy w momencie, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu. Jest to znaczące, jeśli sprzedawcy nie planują robić przerw w sprzedaży, a tym samym nie chcą notować znaczących strat. Wagi elektroniczne w sklepach mają połączenie z kasą fiskalną. Jest to wymóg nakładany przez obowiązujące w Polsce prawo, które ma chronić Urząd Skarbowy przed niezbyt uczciwymi sprzedawcami, którzy zamierzają oszukiwać na należnym podatku.

Innym urządzeniem, które może mieć dla nas wyraźnie mniej oczywiste zastosowanie jest siłomierz. Jest to na ogół małych rozmiarów przyrząd, który wykonano tak, aby za jego pomocą możliwy był pomiar wartości siły, która powstaje w danym przypadku. Przyrządy tego typu są w zdecydowanej większości przypadków oparte na prawie Hooke'a. Jego dokładne omówienie wymaga jednak dużej ilości czasu. Siłomierz ma bardzo szerokie zastosowanie. Mało kto wie, że to właśnie dzięki niemu działały klasyczne wagi sprężynowe. Stosowany jest także w technice i antropometrii. Siłomierz to niewielki przyrząd, który – tak samo jak waga elektroniczna – bardzo ułatwia nasze funkcjonowanie.

Tags: gadżety, waga, smartfony