Okablowanie jak również przewody elektryczne

Posted on 12/07/2018 9:15am

Jednym z takich elementów instalacji elektrycznej, z którymi można spotkać się na co dzień, są przewody elektryczne. Można je znaleźć w sumie w każdym miejscu zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W świadomości większości ludzi kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Faktycznie są to różne elementy, ponieważ przewód elektryczny jest częścią kabla. Kabel z kolei tworzy system odpowiednich przewodów razem z warstwą izolacji. Rodzaj zastosowanego kabla albo przewodu zależy przede wszystkim od wykorzystania, a zatem od urządzenia, gdzie jest wykorzystany. Kable elektryczne różnią się zatem grubością, długością,jak również typem wtyczek. Odmiennie wyglądać będzie zasilacz do laptopa, a inaczej kabel od żelazka. Ten ostatni zresztą jest niezwykle specyficzny, ma bowiem charakterystyczny rodzaj izolacji. Ta specjalna otulina wykonana z bawełny zapewnia bezpieczeństwo podczas używania żelazkaa. Przy wykorzystaniu „zwykłej” warstwy dotknięcie rozgrzanej części żelazka mogłoby wywołać przepalenie, a co za tym idzie porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Author: Thermaflex
Source: Thermaflex

Typy przewodów
W środku kabli elektrycznych występują tak zwane żyły, czyli drobniejsze przewody, w większości przypadków pod różnobarwną warstwą izolacyjną. Żyły te zazwyczaj wykonane są z miedzi. Izolacja z kolei tworzona jest z tworzywa sztucznego o specjalnych właściwościach. Przewody elektryczne mogą mieć również rozmaite kształty; występują przykładowo kable płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak iędzy innymi giętkość, jak również najwyższa możliwa temperatura pracy. Są one ustalone w tym celu, by wykorzystywanie przewodów odbywało się w poprawny i niezagrażający życiu sposób.

Przewody przyłączeniowe
Przewody przyłączeniowe to wszelkie te przewody, które posiadają element popularnie nazywany wtyczką. Wtyczka elektryczna również miewa zróżnicowane formy zależnie od urządzenia. Przewody przyłączeniowe posiadają zwykle izolację gumową, może być jednak również zrobiona z innych materiałów. Podczas wybierania przewodu znaczące jest by pamiętać o skontrolowaniu jego długości tak, by spełniała wymagania. kable (patrz Przewody przyłączeniowe) kable (patrz Przewody elektryczne)

Tags: kabel, przewody, Wtyczka elektryczna, kable i przewody elektryczne

Author: PP2.0