Nowatorska technologia drukowania. Poznaj ją dokładnie i zobacz, jak dużo możliwości możesz zyskać

Posted on 22/04/2019 2:51pm

Nowatorskie trendy w technologii niezmiennie uderzają w naszą codzienność. Korzystamy z licznych innowacji, których tajemnic producenci strzegą bardzo skrupulatnie. Jedną z nich jest druk przestrzenny (czyli 3D). Szeroka gama możliwych zastosowań (od rolnictwa, poprzez przemysł aż po medycynę) zachęca coraz więcej do inwestowania w taki typ drukarki. Co to jest, jak działa?

Drukowanie 3D
Author: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Source: http://www.flickr.com
Od wielu lat, dzięki dokładności tego rodzaju urządzeń, stosuje się je do kreowania zaawansowanych rozwiązań. Protezy, prototypy, elementy innych rzeczy oraz wszelkie wymyślne ozdoby do naszych domów mogą być wykonane właśnie dzięki drukarkom przestrzennym. W medycynie często stosuje się drukarki laserowe, jakie w sproszkowanym materiale wypalają przygotowany w programie model bryły. Dzięki temu precyzja wykonania jest niezwykle duża. Ten rodzaj drukarek wykorzystują również branże, gdzie od dokładności i solidności jest zależne funkcjonowanie całego mechanizmu.

Z kolei pasjonaci w domowym zaciszu używają drukarek, warstwa po warstwie które nanoszą materiał (filament, przeważnie pod postacią cienkiego drutu) tworząc przestrzenną bryłę. Bardzo często stosowanymi filamentami są w takiej sytuacji PLA, ABS oraz PVA. Na polskim rynku coraz więcej producentów wprowadza do swoich sklepów ten istotnie produkt.

Koszt drukarek 3D może się wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te mniej zaawansowane, jakie z powodzeniem można wykorzystywać we własnych domach, nie zajmują dużą ilość miejsca. Ich cena nie jest zbyt wysoka szczególnie, jak część pracy przy złożeniu urządzenia, przeprowadzimy samodzielnie.

Nietuzinkowe kształty, oryginalne części urządzeń, ciekawy pomysł na prezent dla dzieci? – nie ma problemu! Wydruk 3D jest rozwiązaniem wielu niespotykanych problemów. Jednocześnie pozostałe bardzo pomocne technologie, jak skanowanie 3D są już na porządku dziennym, jesteśmy w stanie je wykorzystywać, aby osiągnąć zadowalające efekty. To co jeszcze parę lat wcześniej wydawało się nierealne dzisiaj jest osiągalne praktycznie dla wszystkich. To wspaniała wiadomość dla każdego z nas, bo mamy bardziej znaczne możliwości, można korzystać z rozwiązań, jakie upraszczają życie, a o których nasi rodzice mogli jedynie pomarzyć. Z pewnością już niedługo w każdym domu znajdzie się drukarka 3D.

Tags: drukarka, medycyna, koszt, cena, produkt