Kim są "krokodylki" i jakie istnieją formy komunikacji radiowej?

Posted on 27/07/2022 7:57am

Funkcjonuje dużo sposobów na komunikowanie się na większe lub mniejsze odległości. W tym celu można by wykorzystywać nie tylko telefony stacjonarne lub też komórkowe, ale także różnorodnego rodzaju radiostacje.


Mogą zostać one używane przez osoby prywatne, firmy czy też służby mundurowe, chociaż dostęp do wykorzystywanych przez nie pasm radiowych jest zabroniony.


Najpopularniejszymi urządzeniami obecnymi w sprzedaży są radia CB. Pozwalają one cywilom na komunikację drogą radiową bez konieczności wyrabiania odpowiednich zezwoleń. Takie radia są najczęściej wykorzystywane przez kierowców samochodów osobowych czy ciężarowych. Co ciekawe, kierowcy utworzyli nawet swój swoisty język, dzięki czemu mogą m.in. łatwo odróżniać kierowców z krótszym albo dłuższym stażem. Przykładem mogą być "krokodyle", zatem przedstawiciele ITD. Na podobnej zasadzie działają także radiotelefony mobilne PMR, które są najlepsze do pracy w promieniu do 1 km.

Czy zaintrygował Cię nasz tekst? Jeżeli tak, to idź dalej Pozycjonowanie www i przeczytaj tam nowe frapujące posty. Nie czekaj!

Są często wykorzystywane przez spółki telekomunikacyjne do przeprowadzania rozmów przy pracach dotyczących montowania okablowania między różnymi pokojami, budynkami czy też operatorem żurawia.




W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Author: Thermaflex
Source: Thermaflex


Sprzęt do druku


Poza tym istnieje radiokomunikacja amatorska, czyli przeprowadzanie rozmów na częstotliwościach, do których dostęp wymaga licencji. Osoby, które komunikują się przy pomocy takich urządzeń określa się potocznie jako "krótkofalowcy". Mogliby oni wykorzystywać znacznie większą ilość pasm niż posiadacze radia CB.


Należy wspomnieć ponadto o odmiennym sposobie, jakim jest radiokomunikacja profesjonalna. Nie mają prawa zaistnieć w niej jakiekolwiek nieprawidłowości. Z tego typu formy korzystają m.in. takie służby jak policja czy też straż pożarna.

Tags: sprzęt, praca, policja, interes