Jakiego typu system operacyjny będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru Linuxa albo Windowsa?

Posted on 18/06/2017 7:28am

Dyskusje o tym, jakiego typu system operacyjny jest najbardziej właściwy zawsze wzbudzają skrajne emocje. Dość często te emocje sprowadzają się tylko do wyrażania opinii, jakie nie są podparte faktami, tymczasem, aby wiedzieć, jaki system jest najbardziej właściwy - Linux czy Windows - powinniśmy zwrócić uwagę na tego rodzaju czynniki, jak koszt, bezpieczeństwo, wydajność i użytkowane aplikacje.


Linux server to system bezpłatny, zaś Windows obciążony jest opłatami licencyjnymi za każdą wersję, tak więc koszt jest tu bardzo istotnym czynnikiem, warto sprawdzić: Techstorage.. Ukazuje to więc, iż większą ilość korzyści w tym obszarze oferuje Linux. Ponadto, też wydajność Linuksa na prawie każdej platformie sprzętowej zapewnia bardziej pozytywne wyniki - około 25 procent korzystniej niż Windows. Podobnie można powiedzieć o elastyczności, jaka zapewnia możliwość wykonania modyfikacji jądra systemu. Jest to rzecz niedostępna jak mówimy o Windows. Poza tym bardzo dużo korzyści zapewnia to, że Linuks ma otwarty kod źródło.
windows 8
Author: Microsoft Sp. z o.o.
Source: Microsoft Sp. z o.o.

Nie znaczy to jednakże, że Windows przegrywa w każdej dziedzinie, ponieważ zwłaszcza jeżeli pomyślimy o cechach obowiązkowych w przedsiębiorstwie, to Windows jest najlepszy polecenia. Wspomniana możliwość zmodyfikowania jądra nie jest jednakowoż dla każdego, gdyż wymaga wsparcia fachowego personelu IT, jaki może zabezpieczyć ciągłość działania środowiska produkcyjnego. Biorąc pod uwagę, że wielka ilość użytkowników może wytworzyć swoje własne odmiany systemu, do utrzymania tego typu środowiska w bezproblemowym działaniu obowiązkowe są specjalne umiejętności
linux
Author: Jiri Brozovsky
Source: http://www.flickr.com
.


A to jest związane z dodatkowymi kosztami. Generalnie więc, Windows nie jest tak bardzo elastyczną platformą jak Linux, ale jednak gwarantuje stabilizacje. Zaś jak bierzemy pod uwagę integrację aplikacji to Windows będzie w tym bardzo pomocny. W dziedzinie kontroli dostępu Windows jest bardziej dopasowany niż Linuks, bo mechanizmy kontroli dostępu można w Windows ustawić bez konieczności instalowania dodatków programowych. Jak więc widać, jedna ale i druga platforma ma swoje zalety oraz wady, a to jaką wybierzemy zależy od tego, co w danej chwili potrzebujemy. Pamiętajmy, że zaopatrując się w system zawsze najlepiej rozpatrzyć kupno innych przydatnych elementów, jak na przykład dyski ssd (na tej stronie), ale pamiętajmy też, by kupować je tylko w autoryzowanych punktach. Dzięki temu mamy pewność, iż produkt będzie najwyższej jakości.

Tags: system operacyjny, bezpieczeństwo, wydajność