Jakie konsekwencje niesie za sobą nielegalne oprogramowanie w przedsiębiorstwie? Czy wiesz, jaka kara może cię czekać?

Posted on 23/02/2019 3:52am

Nielegalne oprogramowanie w przedsiębiorstwie lub firmie zdoła być kuszące. W końcu pirackich programów dostępnych w Necie jest multum, natomiast oryginalne programy (szczególnie te specjalistyczne) nieraz są niesłychanie kosztowne.
Nim jednak wybierzesz tą na pierwszy rzut oka lepszą ścieżkę, zastanów się nad tym czym zagraża posiadanie nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie (). Jako człowiek biznesu na pewno winieneś odpowiedzieć sobie na dużo znaczących pytań połączonych ze swoją działalnością, takich jak przykładowo: jak wypisać fakturę vat, jakie składki odprowadzać do ZUSu lub też jakie prawa przysługują pracownikom. Jeżeli prowadzisz sklep online, bezsprzecznie winieneś dowiedzieć się też czy przysługuje Ci ulga na zakup kasy fiskalnej (). Również sprawa nielegalnego oprogramowania w firmie winna być dla Ciebie bardzo istotna. Wedle Kodeksu Karnego za uzyskiwanie nielegalnego, pirackiego oprogramowania wolno otrzymać kary pieniężne, i także karę ograniczenia czy zabrania wolności.
oprogramowanie
Author: Dell Inc.
Source: http://www.flickr.com


Poza tym fabrykant konkretnego oprogramowania zdoła zażądać od przedsiębiorcy zapłaty zadośćuczynienia. Warto pamiętać, iż to pracodawca ponosi odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie, nawet w sytuacji gdy to pracownik zrobił wykroczenia. Typ kary zależy od danej sytuacji. Oprócz norm Kodeksu Karnego użytkuje się też ustawy o prawie autorskim oraz podobnych prawach.Powinno się więc stosować prawne oprogramowanie w przedsiębiorstwie, które zezwoli mam uniknąć wielu problemów. Jednocześnie chlebodawcy winni nadzorować swych pracowników i sprawdzać czy pracownicy nie wykorzystują nielegalnych programów oraz aplikacji. Nie powinno się ryzykować grzywną czy też karą ograniczenia, odebrania wolności. O wiele lepiej zapłacić za prawne oprogramowanie w firmie oraz uniknąć problemów powiązanych z piractwem. Każdy uczciwy, szanujący się przedsiębiorca naturalnie będzie tego samego zdania.

Tags: program, firma, Kodeks Karny