Jak wygląda budowa i w jaki sposób funkcjonują panele LED, coraz częściej używane w wielu różnych zastosowaniach.

Posted on 06/04/2019 10:56am

Wiele osób wybierając się na dużą sportową imprezę czy koncert chciałoby świetnie móc wszystko zobaczyć, co się będzie działo na scenie czy boisku. Jeszcze niedawno, jeśli miało się miejsce gdzieś w odległych rzędach, to średnio było to możliwe, lecz dziś nowoczesna elektronika może przyjść ze wsparciem dla fanów spragnionych dobrej rozrywki.

Zaczęto bowiem szeroko wykorzystywać panele LED, które można zbudować na taką wielkość, że bez większego problemu każdy będzie mógł zobaczyć wyświetlany na nich obraz z dowolnego zakątka obiektu (ekran led). Przez to zbliżenia, powtórki czy nawet kompletne emitowanie wydarzenia możliwa będzie do obejrzenia przez każdego, a jednocześnie będzie się czuć atmosferę i magię miejsca, gdzie wszystko się odbywa.

duży ekran LED
Author: Tom Page
Source: http://www.flickr.com
Hale oraz stadiony to tylko jedno z różnych zastosowań takich ekranów, bardzo często widzi się je również w zupełnie innych miejscach. Ze względu na swoje funkcjonalności można je na przykład spotkać w systemach zarządzających komunikatami ulicznymi, sięgnął po nie także reklamowy rynek, który bardzo szybko docenił możliwości, jakie tego typu ekrany mogą dać.

Ekrany LED nie miałyby racji bytu bez nowoczesnej technologii, bo to ona właśnie stoi za ich możliwościami. Używa się w nich bardzo wydajne, dające mocne światło diody, dzięki czemu obraz jest doskonale widoczny nawet z dalszej odległości. Ogromną zaletą takich ekranów jest także niezależność od światła słonecznego. Nie ma znaczenia, czy słońce świeci, czy też jest zupełnie ciemno, ekran w każdym przypadku będzie odpowiednio wyraźny i dobrze widoczny, jak medas-media.Zaleta ta przydaje się zwłaszcza, gdy urządzenie wykorzystywane jest w terenie, gdzie warunki szybko się niekiedy zmieniają. Każdy ekran LED składa się z ogromnej ilości malutkich punktów zwanych pikselami. Każdym pikselem, analogicznie jak w monitorach czy telewizorach, sterować można niezależnie, przez co powstaje żywy, dynamiczny obraz. Piksele złożone są z paru malutkich diod w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, przez odpowiednie sterowanie natężeniem ich świecenia otrzymuje się końcową barwę, jaką widzi odbiorca.

Tags: obraz, możliwości, odbiorca, wydajny