Jak dużo wspólnego z typowo pacholęcymi zabawami mają współczesne technologie wytwarzania modeli

Posted on 21/06/2018 5:17pm

Jednym z najbardziej ulubionych pacholęcych zabaw bywa lepienie bałwana. To zajęcie staje się niekiedy na tyle zajmujące i przyjemne, że zdarza się, że nawet opiekunowie prawni włączają się w tworzenie tej nieco niezgrabnej sylwetki. Z kolei wspomnianą czynność można byłoby porównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy w tym miejscu na uwadze tzw. szybkie prototypowanie, a ściślej selektywne spiekanie laserowe.

druk 3s
Author: ciron810
Source: http://www.flickr.com
Do procesu wytwarzania używa się specjalnego proszku, więc porównanie ze śniegiem wydaje się być zupełnie ewidentne.Jeśli będziemy dalej zgłębiać określony w temacie temat, to szybko stwierdzimy, że podobieństw jest jeszcze więcej. Zarówno łączenie śniegowych kul w bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe można byłoby zaliczyć do tzw. technik addytywnych. W czasie wytwarzania modelu dostarcza się jedynie budulec, z którego powstaje dana rzecz (tu szczegóły: ).

Co innego tzw. techniki ubytkowe, czyli takie, gdy tworzywo poddaje się obróbce takiej jak frezowanie czy wiercenie. Z kolei ta technika bywa świetnie znana rzeźbiarzom, którzy z drewna bukowego są w stanie stworzyć najprawdziwsze cudeńka. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych dzieci należałoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odwołamy się również do banalnego, a równocześnie ewidentnego przykładu.Weźmy więc pod lupę całkiem prostą czynność, jaką pozostaje robienie pieczątki z ziemniaka. Wymyślony wzór powstaje w tym przypadku poprzez wycinanie kawałków bulwy ziemniaczanej i już po upływie kilkunastu minut pieczęć jest gotowa do wykorzystania. A przy okazji zauważmy, że osoby dorosłe również parają się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w jarzynach i owocach tropikalnych nosi nazwę carvingu, a moda na tego rodzaju pasje, a czasem nawet na pracę zarobkową, przyszła do nas z krajów azjatyckich - to tak na marginesie (informacje: prototypowanie 3d).model 3d
Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com
Chociaż selektywne spiekanie laserowe jest nową technologią, to jeszcze w żadnym wypadku nie wyparło tych tradycyjnych, czyli dobrze znanych nam metod, które mają się zupełnie dobrze. Supernowoczesne technologie potrzebują trochę czasu na upowszechnienie się - w końcu każdorazowe wprowadzenie nowości wymaga tego, żeby zatrudnić profesjonalistów, którzy znają temat od podszewki i dodatkowo umieją obsłużyć skomplikowaną aparaturę. A do tego dorzućmy jeszcze jeden fakt: za urządzenia wykorzystywane w czasie pracy trzeba oczywiście zapłacić majątek.

Tags: materiał, rzeźby, metody, tworzywo