Jak bawić się z najmłodszym

Posted on 12/07/2018 8:48am

Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby dziecko rozwijało się szybko i bez kłopotu. Uczymy pociechy pisania, czytania, liczb, poruszać się w otoczeniu. Działamy na mnóstwo sposobów. Jednym z bardziej popularnych jest rozwijanie wyobraźni malucha edukacyjnymi zabawkami. Jakiego typu zabawki edukacyjne są teraz popularne? Jest parę, część z nich z pewnością pamiętamy ze swojego dzieciństwa.

zabawki edukacyjne dla dzieci
Author: Sakena
Source: http://www.flickr.com
Na początek lalki szmaciane. Większość z nas je miało. Tego rodzaju lalki są o wiele lepsze niż takie wytwarzane z plastiku czy sztucznych materiałów przede wszystkim dlatego, że są miękkie i nawet malutkie dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy. Drugi pozytyw – możemy wykorzystywać je do rozwijania wyobraźni. Poprośmy dziecko by przedstawiło historię tej postaci. Lalka może być kimkolwiek – królewną, nauczycielką, mamą. Jeżeli mamy smykałkę do szycia możemy uszyć jej różne stroje wedle tego co o lalce opowie nam maluch.

Druga bardzo popularna zabawka to wszelkiego typuu gry memory, to znaczy gry pamięciowe. Najczęściej to zestaw kartoników z obrazkami. Każdy obrazek występuje na dwóch kartonikach a zadanie polega na zebraniu par. Gra wymaga zapamiętywania w którym miejscu położony jest kartonik z którym obrazkiem i bardzo wspomaga rozwój. To też wspaniały sposób na wspólne spędzenie kilku godzin, na przykład kiedy pada deszcz (portal o grach).

Furorę od jakiegoś czasu robią klocki magnetyczne. Konstrukcje z nich postawione trudniej rozwalić, niż takie ze standardowych klocków, właśnie dzięki temu, że mają wbudowane magnesy. Można tworzyć z nich wielopoziomowe konstrukcje. Zwykle do zestawu klocków dodany jest obrazek prezentujący to, co można z nich ustawić. Klocków jest mnóstwo rodzajów. Od sporych dla malutkich dzieci, po mniejsze dla już podrośniętych – sześcio-, siedmioletnich.

Także dla większych dzieci przeznaczone są zabawki edukacyjne na Pomagają w rozwoju widzenia przestrzennego, a także kształcą takie umiejętności na przykład ocenę odległości, szybkości itp. Wymagają także pewnego rodzaju zdolności manualnych, aby poradzić sobie z obsługą pilota (czytaj tutaj więcej).

Jeżeli właściwie zachęcimy dziecko i będziemy przeznaczać czas na bawienie się z nim, tak na dobrą sprawę każda zabawka może stać się edukacyjna. Nawet zwykły patyk może się sprawdzić w tej roli. Wszystko zależne jest wyłącznie od naszej inwencji.

Tags: dziecko, rozwój, edukacja, zdolności, dzieciństwo