Infrastruktura IT w firmie - czym jest projekt przetwarzania w chmurze oraz co powinno się wiedzieć na ten temat?

Posted on 28/02/2019 5:12am

Przetwarzanie w chmurze to nazwa wywodząca się z języka angielskiego - Cloud computing, co dosłownie oznacza chmurę obliczeniową. Jest to pewien model przedstawiania oraz dostarczania marketingowego usług IT, a więc jest on precyzyjnie złączony z infrastrukturą IT w firmie. Współcześnie zdołamy wypunktować parę bardzo znaczących, wręcz zasadniczych założeń powiązanych z przetwarzaniem w chmurze.
Pierwszym z nich jest to, że infrastruktura IT w firmie jest współdzielona, co znaczy, że może z niej korzystać równocześnie wiele przeróżnych Klientów. Platforma technologiczna, albo również aplikacje są więc osiągalne dla większej grupy osób. Drugim ważnym założeniem jest to, że dostępne usługi są stosownie skalowane, co oznacza, że usługi te są ogromnie elastyczne i nie istnieje limit wzrostu.Kolejne założenie mówi o tym, że opłaty są związane z użytkowaniem danej usługi, to znaczy użytkownik nie musi płacić statycznej ceny za całość, ale opłaca każdą zużytą jednostkę, z której korzysta w określonym czasie. Mało tego wysokim walorem przetwarzania w chmurze jest to, że z tej usługi wolno teraz korzystać na całym świecie, ponieważ ma ona zasięg globalny. W dzisiejszych czasach przetwarzanie w chmurze można podzielić na dwa typy.

Jednym z nich jest chmura prywatna, natomiast drugim chmura publiczna. Chmura prywatna jest przeznaczona dla Klientów, którzy mają dostęp do proponowanych usług przez Sieć lub też sieć prywatną. Za to chmura publiczna obejmuje
cloud
Author: JD Hancock
Source: http://www.flickr.com
rozmaite usługi, jakie są oferowane dla wszystkich użytkowników Netu. Do tego zdołamy też wyróżnić chmury zewnętrze oraz wewnętrzne. Chmury zewnętrzne mogą być zarówno publiczne jak także prywatne, a ich usługi można bez kłopotu uprzystępniać w razie potrzeby innym Klientom albo firmom, za to chmury wewnętrzne proponują swoje usługi tylko konkretnej firmie albo przedsiębiorstwu.


Oczywiście na temat przetwarzania w chmurze na pewno wolno by mówić jeszcze ogromnie dużo, należałoby więc zasięgnąć większej dawki informacji tym temacie, przykładowo posługując się Internetem. Bezsprzecznie bez problemu odnajdziesz jeszcze mnogość przydatnych wiadomości odnośnie przetwarzania w chmurze.

Tags: przedsiębiorstwo, opłata, chmura