Dzięki energii elektrycznej mamy w XXI wieku okazję do życia na poziomie, o którym mogli tylko pomarzyć nasi pradziadowie

Posted on 21/06/2018 11:09pm

Wyrazy energia elektryczna mają dla nas, obywateli nowoczesnego świata, magiczne znaczenie, chociaż właściwe nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pośpiech w szarym życiu oraz nawał obowiązków zawodowych i tych prywatnych sprawiają, że nie doceniamy tych błogosławieństw, jakie wynikają z wykorzystywania sprzętów działających na prąd. Po prostu wchodzimy do salonu i włączamy telewizor, żeby oglądnąć Wiadomości. Swego rodzaju dramat rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy następuje przerwa w dostawie prądu z powodu bieżących napraw lub w wyniku gwałtownej burzy.
Tuż po wojnie cały kraj został pokryty liniami wysokiego napięcia. Jednakże okazuje się, że to nie wystarcza, żeby zwykły obywatel miał energię elektryczną w swoim lokalu mieszkalnym. Potrzebne są takie urządzenia jak transformatory, które obniżają napięcie, żeby prąd nie zniszczył sprzętów, których używamy na co dzień, czyli np. ekspresu do kawy albo tostera. I w tym przypadku również nie pamiętamy o tych jakże pożytecznych urządzeniach do obniżania napięcia.

wnętrze konsoli playstation
Author: nsr1986
Source: http://www.flickr.com
Z kolei transformatory sieciowe montuje się w różnego typu sprzętach, które działają na energię elektryczną. Przy czym należałoby dodać, że zasada działania jest taka sama. Do wyjaśnienia tego zjawiska fizycznego trzeba odwołać się do reguł rządzących naturą, a konkretniej, do prawa Ohma. W myśl tej normy natężenie jest wprost proporcjonalne do napięcia, a w praktyce staje się to fakt o tyle istotny, że pozwala przesył energii na spore odległości bez większych strat. A transformatory sieciowe, które odnajdziemy w urządzeniach elektrycznych pełnią nieco inną rolę (MS elektronik - sklep z częściami elektornicznymi). Mianowicie, sprzęt elektroniczny pozostaje tak delikatny, że mógłby łatwo ulec awarii, jeśli napięcie prądu byłoby nazbyt wysokie, stąd rola transformatorów jest nie do przeceniania.Każde urządzenie, które ma cokolwiek wspólnego z energią elektryczną bywa mało odporne na wyładowania atmosferyczne. Burza z piorunami może wyrządzić wiele szkód i spalić tak niewielkie transformatory sieciowe, jak i zakłócić pracę większych maszyn.Author: Kitmondo Marketplace
Source: http://www.flickr.com
Gdy zatem zbierają się na horyzoncie gradowe chmury, warto wyłączyć z prądu jak najwięcej domowych sprzętów, żeby nie zostały uszkodzone w czasie wyładowań atmosferycznych. W końcu dane nam żyć w epoce, gdy dostęp do maszyn jest właściwie niczym nieograniczony. I pewnie nasze antenatki chwyciłyby się za głowy w geście zaskoczenia, jeżeli usłyszałyby, że fatałaszki pierze się w automacie, a sernik wypieka w elektrycznym piekarniku.

Tags: Energia, sprzęt, prąd