Domena internetowa - czym jest, jak wiele kosztuje oraz gdzie można ją zakupić?

Posted on 11/07/2018 4:00pm

Planując założenie strony internetowej czy też firmy w Internecie konieczne jest posiadanie domeny internetowej. Domena internetowa to nazwa, pod którą mieści się Twoja strona internetowa, przykładowo Jeśli odpowiednio napiszesz do wyszukiwarki internetowej nazwę domeny i wciśniesz Enter, otworzy się strona, jaką ilustruje naturalnie ta domena. Domeny definiują także adres korespondencji elektronicznej, przykładowo Posiadanie domeny jest potrzebne, jeśli pragniemy prosperować w Sieci.


korzystanie z internetu
Author: Kevin Jarrett
Source: http://www.flickr.com
Wyróżniamy kilka rodzajów domen, które mogą mieć przeróżne końcówki. Współcześnie wyróżniamy takie końcówki jak na przykład pl., com., eu., i także końcówki nietypowe. Końcówki domen dzielą się na końcówki ogólnoświatowe, czyli internacjonalne, polskie oraz funkcjonalne. Koszt domeny może być różny, mnóstwo zależy od tego, którą końcówkę wybierzemy, a także z której propozycji skorzystamy. Firmy zajmujące się sprzedażą domen mają zróżnicowaną propozycję, poniektóre ceny mogą być wyższe, inne natomiast niższe oraz bardziej atrakcyjne.

Chcąc nabyć domeny, warto poznać się choć z czterema - pięcioma propozycjami różnych firm. Dużo firm oferuje mniejsze opłaty na pierwszy rok używania domeny, bo należałoby pamiętać, iż domeny trzeba regularnie, co roku przedłużać. Domeny krajowe kosztują około 100 złotych na rok, zaś domeny globalne - około 50 złotych rocznie.


Wybierając domenę, wskazane jest wybrać kompetentnego oraz także zaufanego rejestratora, który do powszechnej bazy wprowadzi nas jako właściciela, natomiast nie siebie. Zakładając stronę internetową, powinnyśmy dodatkowo pamiętać, iż do jej funkcjonowania niezbędny jest serwer hostingowy. Poniektóre firmy oferują serwer hostingowy z darmową domeną, która znajduje się już w cenie oferty. Warto zaznajomić się z takimi propozycjami. Od chwili powiązania domeny z hostingiem, zacznie ona wyświetlać się w Sieci w ciągu 48 godzin.

Tags: Internet, firmy, strona internetowa