Czym są wydruki 3d oraz do czego tego typu technologia się może przydać?

Posted on 21/06/2018 5:44pm

Technologia w ostatnich latach poszła strasznie do przodu i czasem nawet nie mamy świadomości co nowego obecnie dzieje się w tym temacie. Nad niektórymi rzeczami ludzie nauki pracują w swoich gabinetach i nie wszystko przekazuje się od razu do opinii publicznej. Jednak istnieją takie odkrycia, o których jest bardzo głośno z tego powodu, że dają nowe możliwości nie jedynie w świecie nauki, lecz także są ważne dla zwykłych ludzi mogących z tego typu technologii korzystać. Tak właśnie było w przypadku drukarki zdolnej drukować w technice 3d. Co to właściwie za urządzenie i gdzie jest niezwykle przydatne?


Drukarka w technologii 3D
Author: Engineering for Change
Source: http://www.flickr.com
Urządzenie to daje możliwość tworzenia wydruków przestrzennych. Kiedyś wydawałoby się to niemożliwe by być w stanie stworzyć coś będącego na projekcie graficznym nie angażując do tego dodatkowych osób. Od momentu gdy odkryto takie możliwości, urządzenie to przeszło sporą drogę od kosztownego prototypu, aż do drukarki, na jaką może sobie pozwolić spora ilość ludzi - . Cena tego urządzenia od momentu powstania bardzo spadła. A tego rodzaju wydruki 3d są wykorzystywane w naprawdę wielu dziedzinach. Gdzie ten wydruk jest pomocny?

Tego typu urządzenie może być niezwykle cenne w różnych firmach produkcyjnych. Jesteśmy w stanie przy jego pomocy drukować prototypu produktów oszczędzając przy tym na wydatkach. Jest możliwość również sprawdzić funkcjonalność tak powstałych artykułów jak również przetestować je pod różnymi kątami. Doskonałą pomocą jest możliwość dodrukowania jakieś części, jak uległa zniszczeniu oraz takim sposobem przywrócić do działania konkretny produkt. Sprawdzić można oprócz tego, czy dobrze konkretne części do siebie pasują.


rzut 3D
Author: LK&Projekt
Source: www.dom-jednorodzinny.pl
Możliwości zastosowania tego typu sprzętu w na co dzień wciąż rosną. Urządzenia takie są stopniowo ulepszane. Jednak już obecnie widać pewną tendencję. Sprzęt ten nie jest w stanie stworzyć dobrej jakości, bardzo złożonych oraz większych przedmiotów. Dlatego też nie zastąpi produkcji masowej. Natomiast istotny jest w przypadku tworzenia rzeczy unikatowych na małą skalę. Chodzi o możliwość zrobienia artykułów na zamówienie, takich spersonalizowanych. Powstają firmy, gdzie można wgrać nasz projekt i otrzymamy z powrotem gotowy wydruk. W tym wypadku często ma problemu z transportem z innego państwa, bo firmy takie mogą mieć swoje placówki w wielu miejscach. Branża ta wciąż się rozwija i może przynieść jeszcze sporo nowych możliwości na przyszłość.

Tags: projekt, nauka, Placówka